קורסים מקוונים – האם זה כדאי?

לימודים הם חשובים, וסביר להניח שגם ההורים שלכם דחפו אתכם ללמוד טוב יותר בבית הספר, בתיכון וגם לאחר מכן, באוניברסיטה או במכללה. אלא שבעוד מסגרות אלו חשובות מאוד וחיוניות למדי, ישנם כיום מגוון קורסים מקוונים שמעניקים ידע מקיף וטוב בשלל תחומים, לרבות תחומים מקצועיים. המשמעות היא שאתם יכולים ללמוד מהבית, בלי לצאת מהפיג'מה ובלי לדאוג שמא תאחרו לשיעור או תפספסו משמרת כדי להגיע לכיתה. השאלה היא האם קורסים אלה בהכרח משתלמים, ואיך אפשר לבחור נכון.

תחומי הידע הרלוונטיים

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא מה מטרת הלימודים שלכם. אם אתם מעוניינים להעשיר את הידע שלכם בנושא מסוים, שאף יכול לתרום לביצועים המקצועיים שלכם, סדנה וירטואלית או קורס שנמשך מספר שבועות יכול להספיק בהחלט. עם זאת, קורסים אחרים ייתכן שיהיה לכם נוח ונכון יותר ללמוד באופן אישי, בכיתה, מול מרצה ולוח, וגם כמה תלמידים. קורס תיאוריה הוא דוגמה טובה לקורס מהסוג הזה, שכן היכולת להכיר תלמידים אחרים שאיתם תוכלו ללמוד ולתרגל, וגם לשנן תמרורים וחוקים, היא חשובה מאוד. זה לא אומר שקורס מקוון לא יתאים לכם, למעשה ישנם בוודאי קורסים וירטואליים מצוינים, אבל יש מצבים שבהם הקשר האנושי חשוב יותר, וזו בהחלט דוגמה לקורס כזה.

יחס אישי

קורס שמתקיים בכיתה, באופן קבוע מדי שבוע בשעה מוגדרת מראש, הוא קורס שבו משתתפים לרוב מספר תלמידים נוספים. בעוד יש לכך יתרונות רבים, ובעיקר היכולת ללמוד יחד, לתמוך (וגם להקשיב לקיטורים), קורס וירטואלי מאפשר לכם – משונה ככל שיישמע – יחס אישי. הסיבה היא שבמסגרת קורס מקוון יש לכם לרוב את האפשרות לפנות למרצה באמצעות המייל או הטלפון, לשאול שאלות ולהימנע מהחשש שמא השאלה שלכם מטופשת או מיותרת. זאת בהשוואה למסגרת הכיתתית המוכרת שבה סטודנטים רבים מעדיפים לא להעלות תהיות או להודות בחוסר הבנה בעיקר מתוך פחד להישמע קצת פחות חכמים מאחרים, בטח אם אף אחד לא שואל שאלות. בלימודים מרחוק יותר נוח לשאול.

חיסכון גדול בזמן

לבסוף, קורסים מקוונים חוסכים לכם זמן יקר. במקום לצאת מהמשרד שעה מוקדם מהרגיל, להיתקע בפקקים ולבזבז זמן על חיפושי חניה, אתם יכולים לסגור את דלת חדר העבודה שלכם, להניח לצדכם כוס קפה וחבילת ופלים, ולקלוט חומר בקצב שלכם. זהו חיסכון אדיר בזמן, וגם בכסף, שכן קורסים מקוונים לרוב יהיו זולים יותר, אבל גם עלויות הדלק והחנייה ייחסכו מכם, וזה בהחלט משמעותי.